Jdi na obsah Jdi na menu

Velikonoční cukroví

 Receptů na linecké těsto je celá řada, ale můžete použít třeba tento :

750 g  hladné moouky
250 g cukr moučky
500 g tuk /máslo nebo Hera či jiný tuk na pečení/
1 celé vejce + 2 žloutky
citronová kůra
vanilkový cukr

Z uvedených surovin vypracujeme těsto a dáme odpočinout do lednice, klidně i do druhého dne. Z této dávky vyrobíme:

30 x  košíček mini Obrazek
Obrazek30 x košíček střední
Obrazek25 x košíček  malý
Obrazek60 ks vajíček /prostřední ze sady na obrázku/ - po slepení krémem tedy získáme 30 kusů cukrovíObrazek24 ks srdíček /největší ze sady na obrázku/ - po slepení 12 ks cukrovíUpečené tvary plníme krémem, který si prřipravíme například podle tohoto receptu:

400 g moučkového cukru
4 vejce
400 g másla

Vejce a cukr šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí.Po vychladnutí na teplotu lidského těla přidíáváme na kousky pokrájené, změklé,  máslo  a vyšleháme hladký krém.

Rozdělíme na několik dílu, podle toho, kolik druhů pečiva se rozhodneme vyrobit /v mém případě to bylo 4 varianty / a ochutíme podle libosti a chuti. Například rozemletými mandlemi, kávou, čokoládou apod.

Na ozdoby vyrobíme marcipán nebo mléčnou hmotu /falešný marcipán/. Receptů je také řada, já používám obvykle tento:

100 g. sušeného mléka /Laktino - polotučné/
100 g moučkového cukru
100 g medu
trochu oleje

Z uvedených surovin  vypracujeme hmotu v konzistenci plastelíny. Rozdělíme na několik dílů,podle toho jaké barvy potřebujeme pro vyrobení ozdůbek. Hmotu propracujeme v ruce. Teplo hmotu zvláčňuje, takže pořádně prohněteme v rukou. Lepí-li se přidáme trochu cukru, případně i sušeného mléka. Praská-li, přidáme trochu vody, ale opatrně, někdy stačí, když si jen namočíme ruce a vlhkýma hmotu ještě prohněteme. No a pak ze hmoty modelujeme různé ozdůbky,podle fantazie a zručnosti, nebo vyválíme na plát a vykrajujeme ozdůbky malými vykrajovátky
Obrazek
Košíčky plníme krémy, polejeme polevou a ozdobíme připravenými ozdobami z mléčné hmoty.

Z této dávky lineckého těsta a krému vyrobíme :
Obrazek
25 košíčků s kuřátkem -  košíček je naplněn krémem ochuceným čokoládou, politý čokoládovou polevou, kuřátko je vykrojeno tvořítkem z mléčné hmoty.

Obrazek30 košíčků s vajíčky - košíček je naplněn základným krémem podle předpisu, tedy vaječným. Poleva z bílé čokolády, vajíčka a ucho košíčku z mléčné hmoty, travička - kokos obarvený na zeleno.


Obrazek15 košíčků s ptáčkem - uvnitř krém ochucený kávou, poleva z bílé čokolády, ptáček z mléčné hmoty15Obrazek košíčků s ptáčkem - uvnitř krém ochucený kávou, čokoládová poleva, ptáček z mléčné hmotyObrazek12 srdíček - uvnitř krém ochucený malinovou šťávou, poleva z bílé čokolády, lehce přibarvená na žlutý odstín, čtyřlístek z mléčné hmoty,posyp - kokos obarvený na zeleno


Obrazek15 vajíček - uvnitř krém ochucený mletými  pistáciemi /pochopitelně nesolenými/, čokoládová poleva, trochu světlé polevy na nastříkané zdobení, kytičky z mléčné hmoty


Obrazek15 vajíček - uvnitř krém ochucený mletými  pistáciemi, poleva z bílé čokolády, trochu tmavé polevy na nastříkané zdobení, kytičky z mléčné hmoty


Takže z jednoho těsta a z jednoho krému máte rázem 7 druhů cukroví.
Na Vánoce lze postupovat stejně, jen zdobení volíme ve Vánočním duchu.

Dobrou chuť
 

Náhledy fotografií ze složky Velikonoční cukroví

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PetS - falešný marcipán

16. 1. 2012 7:07

Dobrý den, prosím máte zkušnost s tímto falešným marcipánem? Já dělala na vánoční pečivo dle jiného rceptu. Marcipá do Vánoc oslchl a byl mo tvrdý a drolivý. Diky za radu.