Jdi na obsah Jdi na menu

Svatební výslužka

25. 4. 2009
   Svatební cukroví chceme svatebním hostům předat v co nejsvátečnějším kabátku, proto i příprava svatební výslužky je dnes nedílnou součástí plánování celé svatby.Obrazek
Je praktické si  předem rozmyslet a rozpočítat, kolik výslužek budeme připravovat, jak napečené dobroty zabalíme a nazdobíme.
   V minulosti se pekly nejprve svatební koláčky, které se roznášely dva, až tři týdny před svatbou. Říkalo se jim také "zvací". Tento zvyk se praktikoval zejména na venkově. Hospodyně pak na oplátku donesly do domu nevěsty svůj příspěvek na pečení svatebního cukroví. Bylo to například pár vajíček, hrudka másla a podobně. Z toho se pak napeklo cukroví a sladkosti na samotnou veselku. Dnes je tato tradice trochu jiná, hlavně ve městech. Svatební cukroví , ale i koláčky se pečou zpravidla těsně před svatbou. Něco se nabízí jako součást sladkého pohoštění na svatební hostině, ale podstatná část se balí do výslužek, kterými jsou obdarováni svatební hosté, většinou při odchodu ze svatební hostiny .
   Je dobré si předem ujasnit, kolik výslužek, a jak velkých budeme  připravovat. Rozpočítáme si přibližné, kolik kousků od kterého pečiva budeme do výslužek dávat a podle toho také napečeme. Nepřipravenost a živelnost se nevyplácí.
S dostatečným časovým předstihem půjdeme zakoupit vybrané krabičky nebo košíčky  na cukroví  a rovněž přízdoby, kterým chceme balíčky nazdobit. Je dobré si krabičky předem poskládat a nastříhat dovnitř výplň z neprosakujícího papíru /dobře poslouží pečící papír/. Žádná nevěsta by přece neměla dobrý pocit, kdyby svým hostům předávala cukroví v promaštěné a flekaté krabičce, což se může lehce stát, protože svatební pečivo přece nešidíme a je tedy tučné a plné různých krémů.
  Tak a teď trochu počítejme: chceme připravit zhruba 50  výslužek .  Pokud si výslužky bude připravovat sama nevěsta, případně s  jednou svou kamarádkou, zabere jim složení padesáti krabiček asi půl hodiny. Nastříhat neprosakující vložku do padesáti krabiček a vyplnit jí krabičky zabere dvěma pracovitým včeličkám  zhruba hodinku. Narovnat do krabiček cukroví, uzavřít a nazdobit krabičky zabere rovněž zhruba  1 - 2 hodiny, takže není dobré nechávat tuto věc na poslední chvíli, rozhodně ne na svatební ráno. Časový skluz a stress by nám zkazil celý svatební den. Pokud se svatba koná v létě, je dobré připravit výslužky odpoledne  den předem a zavézt je ještě v předvečer svatby na místo konání svatební hostiny. Většinou je možná dohoda s personálem restaurace, kde se hostina koná,  o uložení balíčkům, buď v lednici nebo v jiných chladných prostorách podniku (obvykle je svatební pečivo plněno krémy a zejména v letních měsících je potřeba s tímto počítat, abychom hostům nepředávali sladkosti v nevzhledném a rozteklém stavu).
  K zabalení cukroví, můžete využít nabídky různých svatebních e- shopů, které nabízejí všelijaké barevné a zdobené krabičky, většinou ovšem poměrně drahé, nebo si vytvořit svoje originální zdobení, které snadno pořídíte, splní  účel a zapadne barevně  do celkové image Vaší svatby. Několik tipů nabízím v galerii zde.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář